مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
RSS جستجو:
 

پیشرفت های نو در حوزه مغز، ژن و کروموزوم انسان پیشرفت های نو در حوزه مغز، ژن و کروموزوم انسان

 برای آنکه انسان بتواند  کنترل شرایط زیست خود را در دست داشته و بنابر اراده خود تغییر یا بهبود ببخشد لازم است که از مهندسی معکوس استفاده کند، و برای شناخت عوامل زیستی خویش سرمایه گذاری کند. پروژه ژنوم انسان یکی از این موارد است که نزدیک به 60 سال روی آن کار شده و در یک پروژه 15 ساله با هزینه 6 میلیار دلار امروز به نتیجه رسیده است و خبر به صورت ژنوم انسان شکسته شد در رسانه ها منتشر شد. این خبریست درخور توجه همکاران
بیماران روانی رها شده، باعث آسیب های اجتماعی جدی می شوند بیماران روانی رها شده، باعث آسیب های اجتماعی جدی می شوند

هيچ بيمار رواني نه تنها خطرناك نيست بلكه قابل درمان بوده و مي تواند تحت نظر پزشكان به زندگي عادي خود در جامعه ادامه دهد.
از ایستادن های طولانی مدت و بی حرکت خودداری کنید از ایستادن های طولانی مدت و بی حرکت خودداری کنید

به طور معمول همه چيز از يک درد گنگ و خستگي در پا شروع مي شود، دردي که شايد خيلي از افراد آن را پشت گوش بيندازند و منتظر بنشينند تا روزي برطرف شود، غافل از اينکه يکي از سياهرگ هاي پايشان روز به روز گرفتگي بيشتري پيدا مي کند و متسع تر مي شود. بعد از آن يک روز مي بينند که قسمتي از پايشان تغيير رنگ داده و متورم شده است اما مشکل اينجا چيزي است به نام واريس، بيماري شايع و دردناک... . مصاحبه با دکتر شروين نجفي زاده، فوق تخصص جراحي عروق، عضو هيات علمي دانشگاه را در اين مورد بخوانيد.
درد، مهم ترین کیفیت حسی در انسان درد، مهم ترین کیفیت حسی در انسان

درد، به عنوان مهمترین کیفیت حسی در انسان به شمار می‌رود و انسان را از تحریکات تخریبی در ارگانیزم مطلع ساخته، موجب مراجعه به پزشک می‌شود؛ برای پزشک هم وجود درد برای تشخیص محل تحریک‌های تخریبی، اهمیت دارد.
اخلاق و معنویات پزشکی اخلاق و معنویات پزشکی

اخلاق پزشكي عبارت است از قواعد و اصول حاكم بر رفتار شغلي پزشكان، يعني مجموعه آئين ها، ‌آداب و رسوم پسنديده اي كه پزشكان بايد رعايت نمايند. اعمال نكوهيده اي كه بايد از آنها  پرهيز كنند تا معنويات و قداست پزشكي مصون و محفوظ بماند. جنبه اخلاق و معنوي طبابت،‌ همراه پزشكي علمي توسط بقراط (Hyppocrate) كه پدر طب جهان است بنيان نهاده شد و وظايف اخلاق پزشكي به وضوح در قسم نامه بقراط كه سال ها است در اغلب كشورهاي جهان با جزئي تغيير به هنگام فارغ التحصيل شدن پزشكان در مقابل هيئت ممتحنه و حضار خوانده و به عنوان وثيقه شرافت امضاء مي‌شود.
رازداری در حرفه پزشکی رازداری در حرفه پزشکی

حتما شنيده‌ايد که مي‌گويند پزشک محرم بيمار است. از ديد شرعي تعبير و تفسير کاملا واضحي براي اين قضيه وجود دارد اما يک بعد ديگر محرم بودن طبيب به بيمار بحث رازداري پزشک است. در واقع پزشک مي‌شود محرم اسرار بيمار، اما اينکه تا چه حد اين ماجرا در جامعه پزشکي رعايت مي‌شود بحث ديگري است.
چگونه یک خبر ناخوشایند را به دیگری بدهیم؟ چگونه یک خبر ناخوشایند را به دیگری بدهیم؟
دکتر شکفته راد که سابقه بیش از 3 دهه حضور فعال در دندان پزشکی دارد، به طور خلاصه و ساده موضوع مهمی را که نه فقط برای گروه پزشکی بلکه برای همه افراد می تواند مطرح باشد، در این مقاله کوتاه مورد بحث قرار داده است. این موضوع عبارت است از «چگونگی اعلام یک خبر بد» به کسی که مورد تهدید آن قرار دارد. از آنجا که نویسنده به «بد» اعتقادی ندارد ترجیح داده این گونه خبرها را ناخوشایند بخواند.
جای خالی تجهیزات اضطراری در مراکز درمانی دندان پزشکی جای خالی تجهیزات اضطراری در مراکز درمانی دندان پزشکی

 آيا دندان پزشك به هنگام بروز حوادث ناگوار، توانايي علمي و عملي كمك به بيماران را دارد، آيا تجهيزات موجود در مطب دندان پزشكي براي رسيدگي به اين موضوعات كفايت مي كند؟
نقش رسانه ها در بهبود وضعيت بهداشت نقش رسانه ها در بهبود وضعيت بهداشت

در وب فارسي به سبب حضور كمتر دانشگاهيان و افراد متخصص، ميزان تكيه كاربران عام اينترنت در زمينه پزشكي به وب، کم است. شبكه هاي اجتماعي، صرفا مكاني براي وقت گذراني يا جايي كه همواره با ترس از تهاجم غربي ها، بايد با شك و ترديد و واهمه به آن نگريست، نيستند. آنها جايي براي هم فكري، تبادل اطلاعات و تسلي هم هستند و غالبا آدم در موارد بحراني مي تواند از كمك هاي افرادي در آن بهره مند شود كه اصلا فكرش را نمي تواند بكند.
پزشکان باید از معالجه اقوام خویش اجتناب کنند پزشکان باید از معالجه اقوام خویش اجتناب کنند
درباره پارالیزی عصب صورتی و اثرات آن درباره پارالیزی عصب صورتی و اثرات آن
حق اختراع دارو، قبول مرگ بی پول ها حق اختراع دارو، قبول مرگ بی پول ها

 ارتباط بين اعطاي حق اختراع و توليد ناکافي دارو براي بيماران
ارتباط صمیمی با بیماران برای تشخیص دقیق تر و احترام بیشتر ارتباط صمیمی با بیماران برای تشخیص دقیق تر و احترام بیشتر
چهارپایه شادی، ابزار موفقیت چهارپایه شادی، ابزار موفقیت

زندگی مسابقه نیست! آرام تر برو تا به موسیقی آن گوش کنی، قبل از این که ترانه تمام شود
مبادا فکر کنیم که باید اول موفق شویم تا بعد شادی کنیم. ابتدا پولدار شویم بعد ویلا بخریم و شادی را دعوت کنیم. یادمان باشد که حتی در فرهنگ لغت فارسی و لاتین هم شادی (Happiness) قبل از موفقیت (Success) آمده است! پس نیاز به پیش نیاز برای شادی ندارید، جشن بگیرید!
پزشکی قانونی پزشکی قانونی
اصول و مبانی لبخند! اصول و مبانی لبخند!
آنفلوآنزای خوکی آنفلوآنزای خوکی
انواع آنفلوانزا در حيوانات و انسان انواع آنفلوانزا در حيوانات و انسان
 اعتماد در ارتباط دندان پزشک و بیمار- خانم فاطمه آذرفر اعتماد در ارتباط دندان پزشک و بیمار- خانم فاطمه آذرفر
توصیه هائی به بیماران با تب و نشانه های مشابة آنفلوآنزا و مراقبین آن ها توصیه هائی به بیماران با تب و نشانه های مشابة آنفلوآنزا و مراقبین آن ها


مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...