ارفاق استاد، انگیزه‌ی ممتاز بودن شد | دکتر شکیبایی ارفاق استاد، انگیزه‌ی ممتاز بودن شد | دکتر شکیبایی

هر کاری کردم صاحب‌کار فروشگاه به من که کارگرش بودم مرخصی نداد و گفتند: اگر امشب نمانی، بیرونت می کنیم. به حالت ناراحت و نگران از امتحان مهم دندان‌پزشکی که فردا داشتم، در فروشگاه ماندم. یکی از اساتیدمان که یک خانم دندان‌پزشک بود برای خرید به فروشگاه آمد. او با دیدن من حسابی تعجب کرد و گفت: مگر تو امتحان نداری؟ گفتم: مجبور شدم در فروشگاه بمانم چون به من مرخصی ندادند.

خاطره دکتر اسماعیل یزدی از دو ملاقات با دکتر محمدمصدق خاطره دکتر اسماعیل یزدی از دو ملاقات با دکتر محمدمصدق
دکتر اسماعیل یزدی دندان‌پزشک متخصص جراحی فک و آسیب شناس دهان، به خاطرات خود از دیدار با دکترمصدق اشاره می کند. آبان ۱۳۴۵ بود که دکتر یزدی جواز ورود به قلعه احمدآباد را یافت و ابتلای مصدق به سرطان را تشخیص داد. عمر مصدق فقط چهار ماه بعد از تشخیص به سرطان دوام داشت، اما چنانکه یزدی باور دارد اگر مصدق را رادیوتراپی نمی‌کردند، شاید دو، سه سالی بیشتر عمر می‌کرد.

تشنگیِ ماهی در آبِ تشنه تشنگیِ ماهی در آبِ تشنه
دکتر آیرج کی‌پور:
این تنها یک «داستان – گزارش» کوتاه است. در هیچ کجای جهان پیرامون ما رخ نداده و نخواهد داد. همین!

سیاح الماس درخشنده دندان پزشکی ایران | دکتر سندوزی سیاح الماس درخشنده دندان پزشکی ایران | دکتر سندوزی

می‌گویند سه کتاب نوشته و یک کتاب هم به زیبایی و روانی ترجمه کرده است. نامش همه جا بود ولی خودش کم پیدا و شاید هم ناپیدا می‌نمود،
استادی نامدار، متین، محجوب و شاید بتوان گفت خجالتی، که وقتی از فرنگ باز گشت، اولین بود و اولین هم ماند،
یکی از استادان نامدار ما، دانش‌جویانِ جویای‌دانش، آن زمان و دندان پزشکان بیش از هفت دهه سال دار کنونی،
این نگارنده هیچ یک از آن کتاب‌های نوشته شده را- با بیان این نکته که به دنبالش گشته‌ام و نیافتم- هزگز ندیده‌ام، هم‌چنین او را هرگز درکلاس درس و یا درکلینیک‌های آموزشی دانشکده به هنگام تدریس حتا با لباس سفید پزشکی هم ندیدم،

مهرواژه مصفا | دکتر سندوزی مهرواژه مصفا | دکتر سندوزی

امروز بعد از 66 سال در سن 86 سالگی به مناسبت شصت و ششمین سال آشناییم با دکتر مرتضا مصفا می خواهم بنویسم که:
"تو بودی که من واژه مهر را
توانستم این‌گونه معنا کنم»
دوست شدیم.
می گویند نباید گذاش زنجیر و رشته مهر و همدلی به ما ختم شود. نیاز است که این رشته مهرورزی و یاری دهی تداوم پیدا کند قصه ای برای شما دارم:

مصاحبه‌ی دکترگیتی شهیدی با دکترسندوزی مصاحبه‌ی دکترگیتی شهیدی با دکترسندوزی

دیداری پس از نیم قرن

باورتان نمی شود که من، یک دخترنوجوان شّر و شور دار پُر تحرک با ایده های حادثه ساز پسرانه بودم. فکر می‌کردم فرزند اول پدرم و مادرم که دوست داشتند پسر باشد، مَنم و پِسَرَم! در یک خانواده محترم سنتی که پدرم تحصیل کرده مدرسه طب پاریس بود و استاد و رییس دانشکده پزشکی شهر، دختری نقش پسر را بازی کند عحیب است. کم مانده بود وقتی یکی از کارمندان مرد دبیرستان را که لب حوض مدرسه دستش را می شست هل دادم و انداختمش درآب از مدرسه بیرونم کنند. حرمت پدرم مانع شد. در آن شهر مذهبی هم ماندنم ممکن نبود! برای همین، به انگلیس و بعد به سویس فرستادندم. بعدها شدم مدرس زیست شناسی یک دانشکده در ژنوی که مقیم و شهروند سوییس هستم. صحبت از سرنوشت من نیست، داستان دیگریست که به هنر و دیداری خواندنی من با یک هنرمند می‌انجامد.

چه کردند و چه باید کرد؟ | دکتر سندوزی چه کردند و چه باید کرد؟ | دکتر سندوزی

بهبود احوال ما ایرانیان برعهده خود ما و از طریق فرهنگ سازی ومدیریت فرهنگی، از طریق سازگاری میان فرهنگ ایرانی با فرهنگ جهانی است. این مهم با گوشه نشینی، روزمرگی، بی تفاوتی و خودداری از مشارکت در سرنوشت خویش - بیماری ای که در حوزه فعالیت های صنفی گریبان‌گیر نگارنده و بسیاری ازهمکاران است- منافات دارد.
پرداختن به سیاست -برخلاف باور بسیاری از دوستان ایرانی- برای دست یابی به قدرت و مشارکت در مدیریت مملکت نیست، بلکه مشارکت در سرنوشت خویش برای رشد ذهنیت سیاسی و آموختن و کسب قابلیت سازمان دهی جامعه خود بنابر مصلحت و ذهنیت فرهنگ کهن‌سال ایرانی است.

ابوالمشاغل دندان‌پزشکی | دکتر سندوزی ابوالمشاغل دندان‌پزشکی | دکتر سندوزی
دکتر عزت الله خامسی را می توان مانند شادروان نادر ابراهیمی نویسنده معروف، که خود را ابوالمشاغل می خواند، «ابو المشاغل دندان پرشکان ایران» دانست. او هرگز یک جا بند نبوده و هنوز هم که هم سن های ایشان -مانند خود من- درب و داغون و بازنشسته و وانشسته شده اند، ایشان به مطب می روند و کار می‌کنند و بهداشت مردم تهران را تامین می‌فرمایند. من ندانستم که ایشان درمطب دندان‌پرشکی با یونیت و صندلی چگونه چنین می کنند!! به هرحال دانایی است و توانایی.

دانشگاه یگانگی | دکتر سندوزی دانشگاه یگانگی | دکتر سندوزی

انسان کنونی برای رسیدن به مرز زندگی آینده و برخورداری از تکنولوژی پیشرفته، به توان مندی های بیشتری نیازمند است و داشتن دانش های نوینی که برایش دانشگاه باز کرده اند ضروری است. شاید ما ناگزیر شویم در دوره های فشرده «فن آوری های نوآوردی» که تشکیل خواهد شد شرکت کنیم تا بتوانیم از مزایای آن به گونه بهتری برخوردار شویم.

چون نیک نظر کرد پر خویش در آن دید | دکتر قناد چون نیک نظر کرد پر خویش در آن دید | دکتر قناد

مدتی بود که احساس می‌کردم ابرهای بی‌اعتمادی به صورت محو و مبهمی در آسمان روابط ما با بیماران محترم سایه افکنده‌است. طبیعی‌است که در این‌گونه موارد، مانند هر همکار محترم متخلق به اخلاق حرفه‌ای، با صلابت هرچه تمام‌تر بیمار مذکور را با پاسخی مودبانه و البته در لفافه طنز و کنایه مجاب می‌نمودم.

دانشجوی پزشکی که درس را رها کرد و یگانه‌ی سینما شد! دانشجوی پزشکی که درس را رها کرد و یگانه‌ی سینما شد!
محمدعلی کشاورز در معدود گفت‌وگوهای تفصیلی که داشته، درباره‌ی نزدیک به 60 سال حضورش در عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون سخن گفت. او گفت: "کنکور پزشکی دادم و قبول شدم ولی در سالن تشریح که رفتم دیدم به روحیات من نمی‌خورد و انصراف دادم."

پنجره ای رو به باغ پُر درخت | دکتر سندوزی پنجره ای رو به باغ پُر درخت | دکتر سندوزی

مانند بهار که می آید، عشق هم خودش آمد. نمی دانست عشق چیست، ولی عاشق شده بود. نمی دانست بند چیست ولی در بند بود. از نام و ننگ بی خبر ولی زنجیراش را در مقررات قوانین نا نوشته ای به پا داشت. جفت یاب نبود ولی مهر خواه بود

گزارش آن شبی که با باران آمد | دکتر آیرج کی‌پور گزارش آن شبی که با باران آمد | دکتر آیرج کی‌پور
با قد بلندش عادت کرده بود هنگام صحبت رو به پایین نگاه کند. شانه‌هایش به قوز شدن می‌رفت. صدای خنده بلندش لابلای وسایل مطب دندان‌پزشکی می‌چرخید.
ـ پولمون کجا بود دکتر. بِکش تمومش کن

پیوند، استحکام آور و تفرقه، شکست ساز است | دکتر سندوزی پیوند، استحکام آور و تفرقه، شکست ساز است | دکتر سندوزی

من عاشق کاعذ سفیدم تا به آنی از خط پُر و انباشته یا همان خطخطی اش (دوست دارم سر همش بنویسم چون حالم را بهتر بیان می کند) کنم.  به همین دلیل آنچه می نویسم را شما خطخطیش بدانید و من بهانه اش می کنم برای اعتراض به سکوت پویا. 

دندان شکسته | سروش صحت دندان شکسته | سروش صحت

سروش صحت متولد ۱۳۴۴ در اصفهان بازیگر، نویسنده و کارگردان می‌باشد که خاطره دندان شکسته خود را به سادگی بیان می کند.

صندوق‌چه | دکتر آیرج کی پور صندوق‌چه | دکتر آیرج کی پور

هر جوانی آرزو دارد آینده را ببیند. سالمندان هم. افسوس که ما نمی‌توانیم چشمانمان را ببندیم و پس از چند هزار سال بیدار شویم و بینیم آینده چگونه است. ولی می‌توان کاری کرد و به یاری هم به آیندگان گفت ما کیستیم و چه احساسی داریم. آن‌گاه آنان ما را خواهند شناخت و در میانشان زیستی نامیرا خواهیم یافت

کارخانه تولید خمیر دندان کارخانه تولید خمیر دندان
یک کارخانه ساخت خمیر دندان مشکلی پیدا کرد. گاهی در بسته های ارسالی این کارخانه به فروشگاه ها، بعضی جعبه ها ‏خالی و بدون تیوب خمیر دندان بود. این داستان ادامه داشت.

دکتربازی | اسماعیل امینی دکتربازی | اسماعیل امینی

 اسماعیل امینی در این قطعه شعر که سایت دفتر طنز حوزه هنری منتشر کرده، به معضلی به نام «دکتر»ی اشاره داشته و عامل و آدم را دکتر فرض کرده است، به هرحال فراوانی دکتر همین بحث‌ها را هم دارد

«انقلاب‌ پزشکی» که به نادرست «اکسیر جوانی» خوانده شد! «انقلاب‌ پزشکی» که به نادرست «اکسیر جوانی» خوانده شد!

جایزه پزشکی نوبل، امسال به دو دانشمند انگلیسی و ژاپنی تعلق گرفت، جایزه ای که اکسیر زندگی نام گرفت. بر اساس یافته جدید، با هر سلول موجود زنده می توان با تصرف در چهارژن از آن، موجودی با تمام مشخصات آن موجود به وجود آورد.

داستان | رعنا و دیدار دوستی در بروکسل | دکتر سندوزی داستان | رعنا و دیدار دوستی در بروکسل | دکتر سندوزی
داستانی از دکتر امیراسماعیل سندوزی برای دکتر آیرج کی پور
به مناسبت انتشار داستان هایش در ایردنبرای امکان اظهارنظر، باید به ایردن وارد شده باشید


The Singularity Is Near

Ray Kurzweil