دانشکده دندان پزشکی اصفهان

دانشکده دندان پزشکی اصفهان Isfahan Dental Faculty


دانشکده دندانپزشکی اصفهان

نام
دانشکده دندان پزشکی اصفهان
تأسیس١٣٥٣
بنیانگذاردکتر عزت الله خامسی
محلاصفهان
١٣٥٣   دو اتاق در دانشکده پزشکی
١٣٥٤   ساختمان فعلی دانشکده مدیریت و اقتصاد
١٣۶۲   قسمت جنوب غربی دانشگاه
فعلی: خیابان هزار جريب


تاریخچه مدیران

  • دکتر عزت الله خامسی
  • دکتر احمد رستمی (پزشک متخصص فیزیولوژی)
  • دکتر کلانتر معتمدی (ارتدنتیست)
  • دکتر رحیمی (پزشک متخصص بیهوشی)
  • دکتر موزون (پزشک متخصص ارولوژی)
  • دکتر بهروز موسوی (اندودنتیست) 
  • دکتر رضا بیرنگ (پریودنتیست)
  • دکتر عباسعلی خادمی (اندودنتیست)  اگر اطلاعات ولو محدودی دارید، برای ثبت در تاریخ دندان پزشکی در فرم زیر بنویسید و ارسال نمایید:
  نام کامل*
  ایمیل شما*
  پیام*
  کپچا
  CAPTCHA
  حروفی را که در تصویر می بینید تایپ کنید*  سایر اطلاعات
  تاریخچه دانشکده به نقل از دکترمحمدعلی افتخاری ( کتاب تاریخ دندان پزشکی ایران 1313 تا 1383)
  از سال 1350 به بعد با توجه به کمبود تعداد دندان پزشک نسبت به جمعیت کشور لزوم تٱسیس دانشکده های جدید دندان پزشکی علاوه بر چهار دانشکده موجود، نظر برنامه ریزان خدمات درمانی و بهداشتی را جلب کرد. در سال های 1350 و 1351 دکتر قاسم معتمدی رئیس وقت دانشگاه اصفهان مذاکراتی را با مقامات سازمان برنامه و بودجه آغاز کرده بود در اصفهان دکتر مؤمنی و دکتر قاضی نور و دکتر بهاء صدری و در تهران دکتر مصفا و دکتر فرزین مشوق تشکیل این دانشکده بودند.
  در این ایام دکتر فضل الله رحیم پور دندان پزشک که سال ها در آموزشگاه عالی تربیت بهدار و سپس در دانشکده دندان پزشکی اصفهان مواد مربوط به دندان پزشکی را تدریس می کرد برنامه هایی جهت آموشی در مقطع لیسانس تهیه کرده بود که عملی نشد ولی از آن مطالعات برای برنامه های بعدی استفاده گردید و پس از تٱیید تٱسیس دانشکده دندان پزشکی در دانشگاه اصفهان، رئیس دانشگاه به دکتر خامسی مٱموریت داد که مطالعات لازم را جهت ساختمان و تجهیز یک دانشکده دندان پزشکی مدرن انجام دهد و دکتر خامسی دانشکده های تهران و مشهد و شهید بهشتی و شیراز را مورد بازدید قرار داد و به همین منظور از طرف سازمان بهداشت جهانی، دانشکده های دندان پزشکی بغداد و اسکندریه و قاهره را بررسی کرد و نیز حدود سه هفته از چندین دانشکده دندان پزشکی در انگلستان و ایالات متحده به عمل آورد و اطلاعات فراوانی از لحاظ نقشه ساختمانی و تجهیزات و سیستم اداری و غیره فراهم کرد و در اختیار دانشگاه گذارد.
  دکتر عزت الله خامسی در 1353 از طرف دکتر قاسم معتمدی ریاست دانشگاه اصفهان به سرپرستی دانشکده دندان پزشکی منصوب شده و در اطاقی در مجاورت اتاق رئیس دانشکده پزشکی کار خود را آغاز می کند و مکاتبات لازمه را با کمک یک نفر ماشین نویس که در اختیار داشته است انجام می دهد. تدریجاً نقشه دانشکده آماده می گردد به این ترتیب که ابتدا یک ساختمان موقت و سریع تهیه و بعداً به ساختمان اصلی پرداخته شود.
  کلنگ ساختمان موقت به مساحت 1700 متر مربع در 22/3/1354 توسط دکتر خلیل خلیلی دندان پزشک (فارغ التحصیل 1325 از تهران) به زمین زده می شود و از همان سال پذیرش دانشجو به عمل می آید.
  مراسم آشنایی با پذیرفته شدگان در تاریخ 15/6/1354 انجام و دانشجویان اولین دوره را برای فراگرفتن دروس پایه به دانشکده پزشکی می روند. ساختمان موقت در فروردین ماه 1355 آماده بهره برداری می شود و نوبت به ایجاد ساختمان اصلی می رسد و چون محل مورد نظر در حریم فرودگاه آن زمان اصفهان قرار داشته ناچار می شوند که ارتفاع ساختمان را کمتر گرفته و نقشه ساختمان را در دو طبقه تقریباً مشابه دانشکده دندان پزشکی کینز کالج لندن در نظر بگیرند. دکتر هوشنگ برجیان از دانشگاه تهران به توصیه ریاست وقت هیٱت امنای دانشگاه درباره نقشه ساختمان و تجهیزات بخش ها و آموزش دانشکده همکاری صمیمانه با دکتر خامسی می کند و او را در پیشرفت کارها یاری می دهد و بالاخره در سال 1362 محل دانشکده به قسمت جنوب غربی دانشگاه با زیربنایی حدود 14000 متر مربع منتقل می گردد.
  یک سال بعد از تٱسیس دانشکده، عنوان دکتر خامسی از سرپرست به ریاست دانشکده تبدیل می شود و دکتر فضل الله رحیم پور و خانم دکتر معصومه خزاعی به سمت معاونین دانشکده منصوب می گردند.
  همزمان با پذیرش دانشجو برای رشته دندان پزشکی، پذیرش برای رشته تکنیسین پروتز و بهداشتکار دهان و دندان نیز در این دانشکده شروع می شود که سبب پیشرفت و هماهنگی در امر دندان پزشکی می گردد.
  برای تٱمین و تکمیل هیٱت علمی تماس های حضوری و مکاتباتی توسط دکتر خامسی با دانشکده های معتبر آمریکا و انگلستان و کانادا گرفته می شود و افراد زیر به کشورهای خارجه اعزام می گردند:
  دکتر بیژن روشن (ارتودنسی)، دکتر علی محمد کلانتر معتمدی (ارتودنسی)، دکتر فریده امین صادقیه (پریو)، دکتر ژاله حامی(کودکان)، دکتر علی کوثری (کودکان) و دکتر حبیب قهرمان نژاد (پروتز) به آمریکا، دکتر حسین حسین زاده نمین (جراحی) به کانادا، دکتر فاطمه دبیر مقدم (آسیب شناسی دهان)، دکتر هدایت الله گلستانه (پریو)، دکتر حسین وکیلی زارج (ترمیمی)، به انگلستان.
  هسته اولیه هیٱت علمی دانشکده دندان پزشکی اصفهان عبارت بوده است از: دکتر فضل الله رحیم پور استاد رشته بیماری های دهان، دکتر سیمین مزدیسنا استادیار رشته پریودونتولوژی  از انگلستان، دکتر معصومه خزاعی استادیار رشته پروتز از انگلستان- دکتر حبیب الله ممجد استادیار رشته ارتودنسی از آلمان و دکتر کدخدایی استادیار رشته جراحی از انگلستان. تعدادی نیز به عنوان استاد مدعو از تهران و شیراز به هیٱت علمی محلی اصفهان کمک می کردند. دانشکده دندان پزشکی  اصفهان که با پذیرش  نفر در سال کار خود را آغاز کرد در سال 1383 دارای 493 دانشجو و 72 نفر هیٱت علمی با دویست عدد یونیت دندان پزشکی و وسایل و تجهیزات مدرن می باشد.
  اسامی روسای دانشکده دندان پزشکی اصفهان از بدو تٱسیس تا سال 1383 به شرح زیر است:
  دکتر عزت الله خامسی، دکتر احمد رستمی (پزشک)، دکتر کلانتر معتمدی، دکتر رحیمی (پزشک)، دکتر بیرنگ، دکتر موسوی، دکتر خادمی.  دانشکده دندان پزشکی اصفهان در کتاب دانشکده های دندان پزشکی ایران -سال 1382
  دانشکده دندان پزشکی ابتدا به صورت دو اتاق کوچک در دانشکده پزشکی توسط مرحوم دکتر رحیم پور و آقای دکتر خامسی اداره می شد و در سال 1354 به صورت رسمی و مستقل تاسیس و در مکان فعلی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه اصفهان با دو مرکز آموزشی و درمانی (1- بیمارستان امین، 2-دانشکده دندان پزشکی) به صورت موقت به فعالیت پرداخت. و در سال 1362 محل دانشکده به طور دائم به قسمت جنوب غربی دانشگاه با زیربنایی حدود 14000 متر مربع منتقل گردید.
  دانشکده دندان پزشکی فعالیت خود را با شش گروه آموزشی و پذیرش 20 نفر دانشجو در رشته دندان پزشکی و 5 نفر در رشته تکنسین پروتزهای دندانی و 7 نفر در رشته بهداشت کار دهان شروع نموده و در سال 1365 در چهار رشته تخصصی اقدام به پذیرش دستیار نمود و هم اکنون ده گروه آموزشی فعال دارد که در هشت گروه دستیار تخصصی پذیرش می شود.

  اطلاعات كلي هيأت علمي و دانشجويان

  تعداد اعضای هیأت علمی:
  استاد: -
  دانشیار :5
  استادیار :60
  مربی:4
  تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشکده: در مجموع 373 نفر
  گروه های آموزشی مصوب: اندودنتیکس، دندان پزشکی ترمیمی، دندان پزشکی کودکان، ارتودنتیکس، جراحی دهان و فک و صورت، پریودنتیکس، پروتزهای دندانی، آسیب شناسی دهان و فک، رادیولوژی دندان، فک و صورت و بیماری های دهان و تشخیص
  نحوه آشنایی با دانشکده: دانشجویان تازه وارد طی یک بازدید حضوری به منظور آشنایی با قسمت های مختلف دانشکده و جلسه معارفه با دانشگاه و دانشکده آشنا می شوند. به این دانشجویان دفترچه راهنما داده می شود که شامل قوانین و مقررات آموزشی، مرجع و نحوه رفع مشکلات دانشجویی از جمله مشکلات آموزشی، تحصیلی، مشاوره های خانوادگی و تربیتی و ... است. به هیأت علمی دفترچه راهنما ارائه نمی شود.


  کتابچه اهدایی دکتر عزت الله خامسی به ایردن (شهریور 1383)
  به نام خدا
  با عرض سپاس به درگاه پروردگار توانا، آقای دکتر علی محمد کلانتر معتمدی استاد و رئیس اسبق دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از اینجانب خواستند که تاریخچه دانشکده دندان پزشکی اصفهان به اختصار تهیه شود. اینک با تشکر از سروران و همکاران گرامی و دانشجویان عزیز و کادر ادرای و خدماتی که در ایجاد و حرکت و تکامل دانشکده دندان پزشکی اصفهان زحمت کشیده اند، تاریخچه این دانشکده را به اختصار تقدیم می نماید:
  از سال 1350 به بعد با توجه به نسبت کم تعداد دندان پزشک به جمعیت کشور لزوم تأسیس دانشکده دندان پزشکی و تربیت دندان پزشک و نیروی کمکی نظر برنامه ریزان خدمات درمانی و بهداشتی کشور را جلب نمود و پس از دو دانشکده در تهران و دانشکده های دندان پزشکی درمشهد و شیراز نوبت اصفهان بود که با اراضی وسیع کوی دانشگاه و امکانات اجرایی مسؤولیت تأسیس یک دانشکده دندان پزشکی پیشرفته که از نظر ساختمانی و تجهیزاتی و کادر علمی همگام با دانش روز و آموزش دندان پزشکی ممالک پیشرفته باشد به عهده بگیرد.
  آقای دکتر فضل الله رحیم پور دندان پزشک که استاد دانشکده پزشکی بودند و سال ها در آموزشگاه عالی بهداری (دوره تربیت بهدار یا کمک پزشک روستاها) و سپس در دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان موارد مربوط به دندان پزشکی را تدریس می نمودند برنامه ای جهت آموزش دندان پزشکی در مقطع لیسانس تهیه کرده بودند ولی چون بنابراین شد که دکترای دندان پزشکی، بهداشتکار دهان و دندان، و تکنسین پروتز تربیت کردند علیهذا اجرای برنامه لیسانس دندان پزشکی که چون کشورهای مشترک المنافع تهیه شده بودند علمی نگردید ولی به هر حال از نتیجه زحمات آقای دکتر رحیم پور به صورت دیگری در برنامه ربزی ها استفاده گردید. در این ایام (سال 1350و1351) آقایان دکتر حسن مؤمنی و دکتر سید محمد قاضی نوری و دکتر بهاء صدری در اصفهان و آقایان دکتر مصفا و دکتر فرزین در تهران مشوق تشکیل دانشکده بودند. آقای دکتر قاسم معتمدی رئیس وقت دانشگاه اصفهان با مقامات سازمان برنامه و بودجه سرگرم مذاکره جهت اثبات لزوم تأسیس دانشکده دندان پزشکی و تأمین اعتبار ساختمانی و تجهیزاتی شدند و جلساتی نیز با شرکت آقای دکتر عباس ادیب معاونت اداری وقت دانشگاه همراه با اینجانب دکتر عزت الله خامسی تشکیل و در چندین جلسه با توجه به نسبت تعداد دندان پزشک به جمعیت در کشورهای مختلفه جهان و توصیه سازمان بهداشت جهانی برای داشتن یک دندان پزشک برای هر دوهزار و پانصد نفر از جمعیت و مقاله آقای دکتر سعید طباطبایی موتمنی مدیر کل وزارت بهداری درباره نیروی انسانی در خدمات دندان پزشکی کشور که کمبود شدید دندان پزشک را نشان می داد و عرضه سایر آمار و ارقام به سازمان برنامه و بودجه بالاخره تأسیس دانشکده دندان پزشکی در دانشگاه اصفهان به تصویب رسید.
  بعد از اینکه تأسیس دانشکده دندان پزشکی قطعی گردید از طرف رئیس دانشگاه به اینجانب مأموریت داده شد که با انجام مسافرت در مورد ساختمان و تجهیزات دانشکده های دندان پزشکی موجود در ایران و چند کشور دیگر که از نظر آموزش دندان پزشکی شهرتی دارند بررسی به عمل آوردم. ابتدا با آقای دکتر عباس ادیب از دانشکده دندان پزشکی دانشگاه فردوسی در مشهد و سپس به اتفق آقای دکتر فضل الله رحیم پور از دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران و ملی (شهید بهشتی) و دانشگاه شیراز با توجه به نقشه های ساختمانی و تجهیزات بازدید شد. چون در آن زمان اینجانب به دعوت آقای دکتر بهرام جاوید هفته ای یک بار در دانشکده دندان پزشکی شیراز نیز درس می دادم و در آن هنگام دانشکده فاقد ساختمان و تجهیزات کافی بود علیهذا امکانات بیمارستان نمازی شیراز مورد توجه قرار گرفت. ضمن مسافرتی از طرف سازمان بهداشت جهانی به عراق و مصر دانشکده های دندان پزشکی خارج از کشور ضمن انجام مأموریت ظرف حدود سه هفته از چندین دانشکده دندان پزشکی در انگلستان و ایالات متحده دیدار به عمل آمد و از قسمت های مورد نظر عکس و فیلم تهیه گردید و حتی بعضی از آن ها فتوکپی قسمتی یا تمامی نقشه های اصلی ساختمانی خود را به اینجانب دادند (مانند دانشکده دندان پزشکی اکلاهماسیتی که بسیار پیشرفته بود). همین طور در مورد تعداد پذیرش دانشجو، تعداد اعضای هیأت علمی، روش های آموزشی، گردش کار و ارتباط بخش ها با یکدیگر از نظر ساختمانی، تجهیزات، نگاهداری تجهیزات، دوره های کمکی، وسایل سمعی بصری، لیست کتب و مجلات، امکانات آزمایشگاهی و پژوهشی گزارشی تهیه نمودم که مجموعاً اطلاعات لازم را برای بررسی اولیه و مقدماتی تأسیس دانشکده دندان پزشکی در اختیار مدیران دانشگاه قرار می داد.
  در بهمن ماه 1353 که اینجانب استادیار دانشکده پزشکی در گروه بهداشت و ریاست اداره امور بیمارستان های دانشکده پزشکی و ریاست مرکز پزشکی خورشید را عهده دار بودم طبق حکمی از طرف آقای دکتر قاسم معتمدی ریاست دانشگاه به سرپرستی دانشکده دندان پزشکی منصوب گردیدم و چون دانشکده هنوز وجود نداشت اطاقی مجاور دفتر آقای دکتر علی نواب رئیس وقت دانشکده پزشکی به اینجانب داده شد که با یک منشی ماشین نویس کار دانشکده آغاز گردید خوانندگان محترم عنایت دارند وقتی بخواهیم دانشکده ای را تأسیس و در اسرع وقت فعال نمائیم با توجه به محدودیت نیروی انسانی سرآمد و کادر علمی متخصص چه مشکلاتی در پیش است. در ابتدای شروع به کار اینجانب و آقای دکتر رحیم پور تنها بودیم و مشکل دیگر اینکه ایشان که از دانشکده پزشکی به دندان پزشکی به عنوان استاد تمام وقت منتقل شده بودند نظریات اینجانب را گاهی به سختی می پذیرفتند و شب ها تا دیروقت مشغول نوشتن مقدمات کار و رنامه ریزی بودیم و بسیار خوشحالم که امروزه با عنایت و کرامات خداوند تبارک و تعالی با پیگیری و کوشش سایر همکاران ارجمند در سمت های ادرای و آموزشی دانشکده دندان پزشکی اصفهان مقام ارجمندی را در آموزش دندان پزشکی کشور یافته است که خوشبختانه بسیاری از دانش آموختگان این دانشکده از اعضای بلند پایه هیأت علمی دانشگاه ها در داخل یا خارج از کشور می باشند و وجود آنان باعث افتخار می باشد. در جلسه ای با حضور ریاست وقت دانشگاه و معاونت اداری و معاونت آموزشی و آقای حمد الله کلباسی که بعداً معاونت اداری و مالی دانشگاه شدند قرار شد برای دانشکده دندان پزشکی دو ساختمان ساخته شود یک ساختمان موقت که سریعاً نقشه آن تهیه و اجرا و ساده تجهیز گردد و دومی ساختمانی عظیم و مجهز که ساخت و اتمام آن طولانی خواهد بود. در مورد ساختمان موقت به مساحت 1700 متر مربع بزودی نقشه آن شامل قسمت اداری، کلینیک ویژه ، سالن جهت آموزش بالینی، کافه تریا، چند کلاس درس، لابراتوار پروتز، انبار، کتابخانه، سالن کنفراس تهیه و در روز پنج شنبه 22 خرداد 1354 اولین کلنگ ساختمان موقت توسط آقای دکتر خلیل خلیلی که از دندان پزشکان قدیمی شهر اصفهان بودند طی مراسم ساده ای به زمین زده شد و همان سال اعلام پذیرش دانشجو به عمل آمد و ساعت هفت صبح روز 15 شهریور 1354 به نام خدا اولین جلسه آشنایی با دانشجویان پذیرفته شده به عمل آمد و ساعت هفت صبح دانشجویان اولین دوره به کلاس درس در دانشکده پزشکی برای دروس علوم پایه  رفتند. در فروردین ماه 1355 ساختمان موقت توسط آقای مهندس ملک التجار برنده مناقصه به پایان رسید و پس از تجهیز مورد بهره برداری قرار گرفت. در مورد ساختمان اصلی دانشکده اینجانب پس از بازدید چندین دانشکده در داخل و خارج از کشور و با توجه به محدودیت ارتفاع ساختمان ها در آن زمان در منطقه هزار جریب که در انتهای باند پرواز هواپیمایی مسافری قرار داشت (قبل از انتقال فرودگاه اصفهان به محل جدید) مجبور شدیم دانشکده را طوری بسازیم که تعداد طبقات آن محدود باشد و برای این منظور به نظر رسید که نقشه ساختمان دانشکده دندان پزشکی king's  college  در لندن مناسب باشد. علیهذا نقشه ساختمان اصلی به صورت یک پروانه با بال های گسترده تهیه شد که با تغییراتی تهیه نقشه به شرکت سام ونداد کرمانی و اجرای ساختمان به آقای ملک التجار برنده مجدد مناقصه واگذار گردیده قرار شد شبانه روز و به سرعت خاکبرداری و عملیات ساختمانی آغاز گردد برای تجهیز بخش ها نیز مکاتباتی با شرکت های داخلی و خارجی به عمل آمد. طبق توصیه ریاست وقت هیأت امنای دانشگاه آقای دکتر هوشنگ برجیان از اساتید بلند پایه دانشگاه تهران درباره نقشه ساختمانی و تجهیزات بخش ها و آموزش دانشکده با اینجانب همکاری های صمیمانه ای انجام دادند و نقش مؤثری در پیشرفت کارها ایفا نمودند. به هر حال ساختمان با اندک وقفه و حذف قسمتی از ساختمان که بنا بود اضافه شود پایان یافت و به نحو مطلوب مجهز گردید و هم اکنون دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان سرفراز و پویا با اعضای هیأت علمی دانشمند و علاقمندی که دارد به جلو می رود.
  ذکر این موضوع ضروری است که در ابتدای امر که ساختمان موقت دانشکده شروع شد در مرکز پزشکی امین (سنبلستان) واحدی به وسعت 1200 متر مربع جهت لابراتوار پروتز و کلینیک آموزشی ساخته شد که قسمتی از فضای آموزشی و نیاز مردم محروم آن منطقه را تأمین نمود.
  یک سال بعد از تأسیس دانشکده عنوان دکتر خامسی از سرپرست به رئیس دانشکده صادر و آقای دکتر فضل الله رحیم پور استاد و خانم دکتر معصومه خزاعی استادیار معاونان دانشکده بودند. از اعضای هیأت اداری آقای سخایی مدیر دبیرخانه – آقای حیدری انباردار – آقای موسوی رئیس حسابداری- آقای هاشمی مسؤول تدارکات – آقای صدری مسؤول نگاهداری تجهیزات و آقای فهامی سرپرست کتابخانه بودند. اولین بهداشتکار دانشکده خانم هایده پوریحیی واولین تکنسین های پروتز آقای معافی و آقای جامه در می باشند.
  در مورد دانشکده دندان پزشکی اصفهان جالب اینکه این دانشکده پذیرش دانشجو در رشته دکترای دندان پزشکی را با پذیرش دانشجو در رشته تکنسین پروتز و تربیت بهداشتکار دهان با هم شروع نموده و از ابتدای امر تربیت رشته های کمکی در تیم دندان پزشکی مد نظر بوده است.
  در مورد انتخاب اعضای هیأت علمی با هدایت رئیس وقت دانشگاه آقای دکتر قاسم معتمدی نحوه عمل بدین ترتیب بود که استخدام مربیان با شرائط زیر باشد.
  1- فارغ التحصیلان از ایران یا دانشگاه های معتبر خارج از کشور با معدل بالا
  2- تسلط به زبان انگلیسی برای اعزام به انگلستان، کانادا، ایالات متحده
  3- امتحان کتبی چهارگزینه ای به زبان انگلیسی جهت ارزیابی اطلاعات عمومی دندان پزشکی داوطلبان
  4- مصاحبه از نظر شرایط شخصی و اخلاقی و صلاحیت عضویت در هیأت آموزشی دانشگاه پس از پذیرش استخدام همکاران به عنوان مربی تمام وقت انجام و جهت آموزش عمومی به گروه های مختلف در دانشکده دندان پزشکی معرفی و از نظر زبان انگلیسی به کلاس های مربوطه در انجمن ایران و انگلیس که در آن موقع بهترین کلاس های زبان را داشتند معرفی می شدند.
  در همین ایام در راستای پیدا کردن محل تحصیل در رشته های مختلف تخصصی در خارج کشور و همین طور موافقت دانشگاه با اعطای بورس های تحصیلی متعدد جهت شهریه و کمک هزینه تحصیلی اقدام گردید و خوشبختانه دانشگاه اصفهان با پرداخت ارز لازم موافقت نمود و علاوه بر موفقت دانشگاه تهران برای آموزش دوره های تخصصی اینجانب نیز با مسافرت به انگلستان و کانادا و ایالات متحده و دیدار با رؤسای دانشکده های دندان پزشکی به خصوص مرکز EASTMAN در لندن، MCGILL در مونترال، و دانشگاه ILLINOIS در شیکاگو و کارولینای شمالی در شهر CHAPEL HILL و TEMPLE در شیکاگو مکاتبه با دانشگاه های USC و BOSTON و پنسیلوانیا موفق به گرفتن موافقت تحصیلی برای مربیان اعزامی شدیم که از آن جمله روانشاد آقای دکتر بیژن روشن (ارتدنسی) آقای دکتر علی محمد کلانتر معتمد (ارتدنسی) خانم دکتر فریده امین صادقیه (پریو) خانم دکتر ژاله حامی (کودکان) آقای دکتر علی کوثری (کودکان) – آقای دکتر حبیب حبیبی قهرمان نژاد (پروتز) به آمریکا و آقای دکتر بهرام حقیقت خواجوی (پروتز) و آقای دکتر حسین زاده نمین (جراحی) به کانادا و خانم دکتر فاطمه دبیر مقدم (آسیب شناسی دهان) و آقای دکتر هدایت گلستانه (پریو) و آقای دکتر حسین وکیلی زارج (ترمیمی) به انگلستان اعزام گردیدند.
  برای ثبت در تاریخچه دانشکده دندان پزشکی اصفهان اسامی اعضای هیأت علمی در تشکیل هسته اولیه این دانشکده را ذکر می نامیم مسلماً یاد آنان گرامی خواهد بود. دکتر فضل الله رحیم پور استاد در رشته بیماری های دهان، دکتر سیمین مزدیسنا استادیار در رشته پریودنتولوژی از انگلستان، دکتر معصومه خزاعی استاد یار در رشته پروتز در انگلستان، دکتر حبیب الله ممجد استادیار در رشته ارتدنسی از آلمان، دکتر کدخدای ی استادیار در رشته جراحی دهان از انگلستان، تعدادی نیز اساتید مدعو از دانشگاه تهران و ملی (شهید بهشتی) شیراز بودند که مرحوم دکتر الکسانیان از جمله آنان به شمار می روند.
  اما پایه و اساس هیأت علمی دانشکده که مربیان استخدام شده در بدو تأسیس دانشکده بودند برای این که نام این عزیزان که سهم بزرگی در توسعه دانشکده دندان پزشکی اصفهان در ربع قرن گذشته داشته اند نامشان به یاد باشد ذکر می نمایم. امیدوارم توانسته باشم نام همه آن ها را بنویسم. از این گروه همکاران تلاشگر عده ای قبل از ورود به دوره های تخصصی دانشکده را ترک کردند و جذب دانشکده های موجود در تهران شدند و گروهی هم متأسفانه بعد از اتمام دوره تخصصی در خارج از کشور به عللی دوباره به آمریکا برگشتندمنجمله خانم دکتر امین صادقیه که در کایفرنیا هستند و خانم دکتر حامی که در بوستون و آقای دکتر حبیبی قهرمان نژاد که از محل اقامت فعلی ایشان در آمریکا بی اطلاع هستیم. عده ای نیز در دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ماندند و هم اکنون نیز سرافراز از خدمت صادقانه خود به تدریس و پژوهش مشغول می باشند. اسامی مربیان استخدام شده در دانشکده دندان پزشکی اصفهان در ماه های اول تأسیس به شرح زیر می باشد که از حضور همه آن ها سپاسگزاری می شود زیرا هر کدام حتی در مدت کوتاهی که بودند به سهم خود خدمتی شایسته انجام داده اند.
  آقایان: دکتر بیژن روشن- دکتر حسین وکیلی زارج -  دکتر محمد علی سید مصطفایی - دکتر هوشنگ قاسمی-دکتر ابراهیم زنجانی -  دکتر احمد رضا طلاعی پور-  دکتر سید محمد حسین مرعشی-  دکتر شهرام پاو -  دکتر بهرام حقیقت خواجوی -  دکتر علی محمد کلانتر معتمد-  دکتر ضیابری - دکتر ابولفتح حسین زاده نمین -  دکتر هدایت کلستانه - دکتر ابولفضل شریف نائینی -  دکتر علی کوثری-  دکتر حبیب حبیبی قهرمان نژاد -  دکتر اسمعیل صراف زاده- دکتر سید بهروز موسوی- دکتر سیروس بهنام- دکتر علی کرباسی- دکتر محمود رفیعی- دکتر علی تقدیر
  خانم ها: دکتر فریده امین صادقیه- دکتر سورنیا صهبا- دکتر فاطمه دبیر مقدم- دکتر مرضیه باریکانی- دکتر هایده میرهادی- دکتر ژاله حامی- دکتر فرشته شدیدی- دکتر فریده سجادیه- دکتر مهین پویان- دکتر وار طوهی آبرهامیان
  همچنین دانشکده های دارای یک عضو هیأت علمی خارجی به نام آقای دکتر William  Waterstone بود که نامبرده دارای درجه دکترای پزشکی و دکترای دندان پزشکی و متخصص در رشته اند و باز نشسته از دانشگاه گلاسور در اسکاتلند بودند.
  اکنون پس از گذشت حدود سی سال دانشکده دندان پزشکی اصفهان فارغ التحصیلانی خوشنام و دلسوز و خدمتگذار مردم به جامعه تحویل داده و خود در رشته های تخصصی دندان پزشکی به تربیت متخصصین همت گماشته و محل برگزاری بیاری همایش های داخلی و بین المللی شده است.
  موضوع مهم اینکه پس از شروع به کار دانشکده فعالیت های علمی از طرف هیأت آموزش شروع که به اختصار به شرح بعضی از آن مبادرت می ورزد:
  1- جلسات هفتگی ژورنال کلوب (برای اولین بار در دانشکده های دندان پزشکی کشور ) دبیر این جلساتخانم دکتر فاطمه دبیر مقدم و آقای بیژن روشن بودند.
  2- تهیه ایندکس DMF از دانش آموزان انتخاب شده از بعضی مدارس ابتدای ی اصفهان (بروش آماری Random Sampling ) توسط دکتر خامسی و دکتر وکیلی
  3- تهیه شش مقاله علمی توسط دکتر خامسی و دکتر روشن برای مجلات علمی و روزنامه ها
  4- چاپ یک مقاله علمی در مورد پیشگیری از پوسیدگی دندان ها و فلوراید درمانی در مجله دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران (دکتر خامسی)
  5- چاپ یک مقاله در مجله انجمن بهداشت ایران به زبان انگلیسی و مورد نتایج بررسی DMF در یکهزار کودک شش ساله در شهرستان اصفهان (دکتر خامسی)
  6- چاپ یک مقاله در مجله بهورز در مورد نقش بهورزان در خدمات دندان پزشکی در روستاها (دکتر خامسی)
  7- چاپ یک مقاله در سالروز تأسیس جامعه دندان پزشکی ایران در مورد اهمیت بهداشت دهان در سلامتی انسان در روزنامه اصفهان (دکتر رحیم پور- دکتر خامسی)
  8- ارسال یک مقاله برای چاپ در مجله JOURNAL  OF DENTAL RESEARCH و یک مقاله برای انجمن بهداشت کشور مصر که از چاپ آن بی اطلاع هستیم (دکتر خامسی)
  9- ایراد سخنرانی های علمی در مورد پیشگیری از پوسیدگی دندان ها و بیماری های پریودنتال و ارتدنسی پیشگیری در مدارس اصفهان توسط اعضای هیأت علمی دانشکده در سال 1354 جمعاً پانزده مورد
  10- بررسی پژوهشی میزان فلوراید آب های آشامیدنی بعضی از شهرهای انتخاب شده در کشور (دکتر خامسی با همکاری آقای دکتر فریور محسنی استاد شیمی دانشکده علوم اصفهان)
  11- تحقیق در مورد رابطه بیماری های پریودنتال و هیپر پارایتروئیدیسم در مرکز بهداشت دانشجویان (دکتر بیژن روشن)
  12- پژوهش در مورد رابطه پوسیدگی دندان ها و سن انسان (دکتر بهرام حقیقت خواجوی)
  13- بررسی رابطه پوسیدگی دندان های شش سالگی در کودکان با بهداشت دهان آن ها (دکتر حسین وکیلی زارج)
  14-خصوصیات AMEBA GINGIVALIS (دکتر فاطمه دبیر مقدم زیر نظر آقای دکتر طهمورث جلایر استاد انگل شناسی دانشکده پزشکی اصفهان)
  15- مقاله تحت عنوان پروتزهای پوششی (دکتر بهروز جباری)
  16- مقاله تحت عنوان آماده نمودن دهان و دندان ها قبل از پرتودرمانی فک و صورت (دکتر خامسی)
  17- ایراد سخنرانی درکنگره انجمن دندان پزشکی آمریکا و FDI در شهر شیکاگو (دکتر خامسی 1975 میلادی)
  18- مقاله به زبان انگلیسی تحت عنوان عفونت های بیمارستانی (دکتر خامسی)
  19- مقاله تحت عنوان پیشنهاداتی برای حل مسئله بهداشت دهان در ایران (دکتر خامسی)
  20- مقاله تحت عنوان فارماکولوژی داروهای بی حس کننده موضعی (دکتر ابولفضل شریف نائینی).
  21- مقاله تحت عنوان فلوریدیشن آب های آشامیدنی در شهرهای مورد نیاز ایران (دکتر خامسی)
  22- بررسی بیماریهای پریودنتال و رابطه آن با CALCULUS در مراجعین به مرکز پزشکی خورشید (دکتر ابولفتح حسین زاده)
  احداث و تجهیز کلینیک ویژه دندان پزشکی در دانشکده اصفهان جهت اساتید
  جالب اینکه اکثر این فعالیت های علمی در دانشکده های نوپا در سال های 1354 و 1355 صورت گرفت که گوشه ای از تلاش آموزشی و مردمی همکاران محترم را نشان می دهد. در خرداد ماه 1357 دکتر عزت الله خامسی جهت استفاده از مرخصی مطالعاتی به ایالات متحده از سمت خود استعفا داد و از طرف آقای دکتر محمد علی طوسی ریاست وقت دانشگاه اصفهان آقای دکتر احمد رستمی پزشک با تخصص در رشته فیزیولوژی و عضو هیأت علمی دانشکده پزشکی سرپرست دانشکده شدند. بعد از ایشان آقایان دکتر کلانتر معتمدی (متخصص ارتدنسی)- دکتر رحیمی (پزشک متخصص بیهوشی)- دکتر موزون (پزشک متخصص ئورولوژی)- دکتر رضا بیرنگ (متخصص پریودنتولوژی)- دکتر سید بهروز موسوی (متخصص اندودانتیکس) و در حال حاضر آقای دکتر عباسعلی خادمی (متخصص اندودانتیکس) ریاست دانشکده را عهده دارند که خوشبختانه هر کدام نقش مهمی در پیشرفت و توسعه دانشکده ایفا نموده اند به طوری که تعداد دانشجو از 25 نفر در ترم اول سال اول تأسیس جمعاً به 493 نفر در سال 1383 بالغ و تعداد اعضای هیأت علمی 72 نفر و کادر اداری 154 نفر و کل یونیت های آموزشی دانشکده در سال جاری دویست عدد می باشد و به همت آقای دکتر محمود ترابی نژاد استاد دانشگاه لومالیندا در کالیفرنیا آزمایشگاه حیوانات این دانشکده در خاورمیانه بی نظیر است.  پیام رئیس دانشکده در وب سابت دانشکده دندان پزشکی اصفهان
  اين واحد آموزشی که حدود سه دهه از شروع فعاليت آن مي گذرد با تلاش همکاران سخت کوش در رديف بهترين مراکز علمی دندانپزشکی کشور و در حد مراکز علمی خوب جهان قرار گرفته و داراي ده گروه آموزشی است و در 8 گروه تخصصی مشغول تربيت متخصص دندانپزشکی مي باشد و مرکز درماني دندانپزشکی بيماريهاي خاص و ايمپلنت دندانی، مرکز تحقيقات علوم دندانپزشکی دکتر ترابي نژاد و لانه حيوانات (در نزديکي دانشکده) و سه کلينيک تخصصی وابسته در سطح شهر اصفهان موجب غناي بار علمی و ارتقاء سطح سلامت جامعه شده است.
  در اين دانشکده 70 نفر عضو هيأت علمی و 500 نفر دانشجوي دندانپزشکی حرفه اي و 56 نفر دستيار تخصصی مشغول فعاليت هستند. اين واحد علمی بر اساس سياست اساسي جمهوري اسلامي ايران آماده برقراري ارتباط علمی با پژوهشگران، مؤسسات و دانشگاه هاي داخل و خارج کشور جهت ارتقاء دانش دندانپزشکی مي باشد. پيشنهادهاي ارزشمند شما يقيناً ما را در پيشبرد اهداف علمی و پژوهشي موفق تر خواهد کرد.
  منتظر پذيرايي از شما از طريق آدرس پست الکترونيکي در سايت دانشکده مي باشيم.
  دکتر عباسعلی خادمی  ا