دانشکده دندان پزشکی تبریز

دانشکده دندان پزشکی تبریز Tabriz Dental Faculty


دانشکده دندانپزشکی تبریز

نام
۱۳۶۳   آموزشکده تربیت بهداشتکاران دهان
۱۳۶۵   دانشکده دندان پزشکی تبریز
تأسیس۱۳۶۳
بنیانگذاردکتر نادر زهتاب فرد
محلتبریز
 ۱۳۶۳  آموزشکده بهداشتکاران دهان (شنب غازان)
 ۱۳۷۴  ساختمان جدید خ گلگشت

دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

تاریخچه مدیران

  • دکتر نادر زهتاب فرد
  • دکتر سعید دیباج
  • دکتر داود لک
  • دکتر جواد یزدانی 
  • دکتر بهنام میرزا کوچکی
  • دکتر ناصر امین آبادی
  • دکتر فیروز پورعلی بابا  اگر اطلاعات ولو محدودی دارید، برای ثبت در تاریخ دندان پزشکی در فرم زیر بنویسید و ارسال نمایید:
  نام کامل*
  ایمیل شما*
  پیام*
  کپچا
  CAPTCHA
  حروفی را که در تصویر می بینید تایپ کنید*  سایر اطلاعات

  tabriz dental school دانشکده دندانپزشکی تبریز  تاریخچه دانشکده به نقل از دکترمحمدعلی افتخاری ( کتاب تاریخ دندان پزشکی ایران 1313 تا 1383)
  دانشگاه تبریز به عنوان دومین دانشگاه ایران با دو دانشکده پزشکی و ادبیات در سال 1326 کار خود را شروع کرد.
  در اردیبهشت ماه 1360 قانون بهداشتکاران دهان به تصویب مجلس رسید و طبق آن هشت آموزشگاه مربوط به این رشته در شهرهای مختلف کشور منجمله تبریز تٱسیس شد. این آموزشگاه در محله شنب غازان تبریز قرار داشت و پس از تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 1364 به تدریج تمام آموزشگاه های بهداشتکار دهان و دندان به دانشکده دندان پزشکی تبدیل شد.
  دانشکده دندان پزشکی تبریز به ریاست دکتر نادر زهتاب فرد و معاونت اداری مالی دکتر مهدی وطن خواه و معاونت آموزشی دکتر سعید دیباج در سال 1366 اولین دوره دانشجویان خود را با تعداد 50 نفر در محل موقتی پذیرش نمود و این دانشجویان در سال 1371 فارغ التحصیل شدند.
  بخش های عملی در محل آموزشگاه بهداشتکاران در شنب غازان برگزار می شد و همزمان کار تکمیل ساختمان جدید دانشکده ادامه داشت تا اینکه در خرداد ماه 1374 کارهای ساختمانی و تجهیز کلاس های ساختمانی و تجهیز کلاس ها و لابراتوار و بخش ها به اتمام رسید و در سال 1375 ساختمان های جدید افتتاح شد.
  تاکنون 485 نفر پسر و 177 نفر دختر از این دانشکده فارغ التحصیل شده اند. همچنین دانشکده دندان پزشکی تبریز از سال 1379 پذیرش دستیار تخصصی در رشته های اندودونتیکس، پریودونتیکس و جراحی فک و دهان و صورت را با تعداد 5 نفر آغاز کرد و از سال 1381 رشته های ارتودونتیکس و دندان پزشکی ترمیمی نیز به این رشته ها اضافه شد. رؤسای این دانشکده از بدو تٱسیس تاکنون به ترتیب عبارت بوده اند: دکتر نادر زهتاب فرد، دکتر سعید دیباج، دکتر داود مالک، دکتر جواد یزدانی.


  وب سایت دانشکده دندان پزشکی تبریز - تیر 1389
  این دانشکده در سال 1365 به ریاست آقای دکتر زهتاب فرد با تحصیلات دکتری دندانپزشکی افتتاح گردید . در مهر سال 1366 با پذیرش 45 نفر دانشجو در رشته دکترای دندانپزشکی در محل ساختمان قدیمی دانشکده پزشکی (دانشکده پیراپزشکی فعلی) تبریز در یک اطاق کوچک بعنوان قسمت اداری و با استفاده امکانات وکلاسهای آموزشی آن دانشکده شامل یک کلاس درس نظری وآزمایشگاههای علوم پایه فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود.
  تامین کادرهیئت علمی و تخصصی دانشکده از سال 1363 با اختصاص سهمیه مربی دستیار در رشته های اندو و پروتزهای دندانی و ارتدنسی برای  این دانشکده آغاز گردیده بود و پس از طی 2 سال از پذیرش اولین سری دانشجویان بعلت آماده نبودن ساختمان اصلی دانشکده ‚ ادامه تحصیل و طی دوره کلینیکی این دانشجویان در مرکز بهداشتکار دهان و دندان با حضور این متخصصین و مدرببان مرکز مذکور مسیر گردید.این روند تا سال 1374 که دانشکده جدید دندانپزشکی افتتاح گردید ادامه داشت و دانشجویان مقطع علوم پایه در دانشکده پزشکی سابق و مقطع کلینیک در مرکز   آموز ش بهداشتکاردهان ودندان مشغول به تحصیل بودند.از اردیبهشت ماه سال   1374ساختمان جدید دانشکده دندانپزشکی  با راه اندازی بخشهای جراحی ، پریو، اندو ، ترمیمی ، رادیولوژی ، آسیب شناسی دهان ، پروتزهای دندانی ثابت،پارسیل،متحرک ، کامل ،بیماریهای دهان وتشخیص و ارتدنسی با کل 223 دستگاه یونیت دندانپزشکی و صندلی افتتاح گردید.این دانشکده تا سال 1379 فقط در یک مقطع دکترای حرفه ای دندانپزشکی پذیرش دانشجو مینمود ولی از آن سال اقدام به پذیرش در مقطع دکترای تخصصی در سه رشته کرده است
  این دانشکده درسال 1366 ابتدا در محل دانشکده بهداشت دهان اقدام به پذیرش دانشجو کرد و سپس در سال  1374 به ساختمان  جدید خود به مساحت30000  متر مربع و مجهز به بخش بیمارستانی 25 تختخوابی ، منتقل شد.


  درباره دانشکده- وب سایت دانشکده دندان پزشکی تبریز - شهریور 1390
  دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز فعالیت آموزشی خود را از مهرماه سال 1366 با پذیرش دانشجو در رشته دکترای دندانپزشکی آغاز نمود.
  در سال‌تحصیلی جاری، 341 دانشجو در دوره دكترای دندانپزشكی عمومی و 86 دانشجو در دوره‌های تخصصی مشغول به تحصیل هستند.
  80 نفر عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی اند که در قالب یازده گروه آموزشی فعالیت می‌کنند.
  دانشکده دندانپزشکی در شهریور 1386 بیستمین سالگرد فعالیت خود را همراه فارغ‌التحصیلان سالهای گذشته‌اش جشن گرفت.
   دانشکده دندانپزشکی دو نشریه علمی به زبان انگلیسی منتشر می‌کند.


  ارسال کننده: دکتر مصطفی محمودی- 15 آبان 1390
  روسای دانشکده دندان پزشکی تبریز بعد از دکتر یزدانی به ترتیب دکتر بهنام میرزا کوچکی و دکتر ناصر امین آبادی بوده اند.