دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت
معاونت بهداشت - دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت
Education & Health Promotion office


دفتر آموزش و ارتقاء سلامت یکی از بخش های مهم معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. شرح وظائف این دفتر، همان طور که از نام آن پیداست، برنامه ریزی و نظارت بر اجرای برنامه های آموزش عمومی در جهت رشد دانش عمومی در حوزه های مختلف سلامت است...

ایجاد «کارگروه حمایت از وبگاه های حوزه سلامت» در وزارت بهداشت
چهارشنبه یازدهم خرداد۱۳۹۰ به دعوت دفتر آموزش و ارتقاء سلامت، اولین نشست «کارگروه حمایت از وبگاه های حوزه سلامت»، با مدیریت فاطمه رخشانی (مدیر کل) و امیرحسین اسدی معاون ایشان، با حضور نماینده وزارت ارشاد (دولت) و قوه قضائیه و صاحبان و مدیران چند وب سایت معتبرحوزه سلامت، در محل ساختمان قدیم وزارت بهداشت (تقاطع حافظ-جمهوری) برگزار شد.در اینجا آوانمای این جلسه برای علاقمندان ارائه شده است:

به امید تحقق «سازمان غیر دولتی مدیران پایگاه های سلامت ایران»، با حمابت دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، به همه علاقمندان حوزه وب توصیه می شود فایل آوانما (صدا) ی زیر را بشنوند.


مجله پزشکی مادر به سایت، پایگاه اطلاع رسانی تغذیه و سلامتپایگاه اطلاع رسانی اخبار گروه های پزشکی راهنمای بارداری و بچه داری علی سلطانی مجد سلامت نیوز, اخبار حوزه سلامت ایرانیان سایت جامع علوم رادیولوژی ایران
پایگاه اطلاع رسانی پزشک آنلاینفایل غیرمعتبر.

پایگاه سلامت دهان و دندان پزشکی ایرانیان
مجمع پژوهشگران طب گیاهی بوعلی سینا سایت سلامت سلامتستان، سرزمین سلامتی خانواده ها دومین جشنواره ملی رسانه های سلامت سایت سلامت سایت سلامت خانواده مطهر
Radiology & Diagnostic Imaging Interesting Cases ایران رادیولوژی دات کاممرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهرانوزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پایگاه خبری-اطلاع رسانی وب دا، روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آموزش سلامت عمومی، دفتر آموزش و ارتقاء سلامتپورتال پزشکی ورزشی ایران Sport Medicine

مدیران محترم سایت های حوزه سلامت، می توانند ضمن گذاشتن لینک ایردن، پایگاه دندان پزشکی ایرانیان، در سایت خود، آدرس و مشخصات پایگاه خود را جهت معرفی در این صفحه ارسال نمایند.
ایمیل : info-salamat@irden.ir

هرگونه پیام و اظهارنظر خود را برای مدیرکل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت و همکاران ایشان، در زیر نوشته و ارسال نمایید.
نام کامل*
ایمیل شما*
پیام
کپچا
CAPTCHA
حروفی را که در تصویر می بینید تایپ کنید*


برای دیدن آلبوم عکس های جلسه، روی تصویر زیر کلیک کنید
دفتر آموزش و ارتقاء سلامت, آلبوم عکس های نشست کمیته توسعه وب سایت های حوزه سلامت

تاریخچه آموزش سلامت

در سال 1330 هجری شمسی با تشکیل "وزارت الصحه" یا وزارت بهداری سابق، دفتر آموزشی بهداشت تحت عنوان "اداره آموزش بهداشت همگانی" شروع به کار نمود که تاکنون قدمت این دفتر به 58 سال می رسد و در حال حاضر با بیش از حدود 620 کارشناس، متشکل از پزشکان عمومی، کارشناسان ارشد آموزش بهداشت و سایر رشته های وابسته و نیز کارشناسان رشته های بهداشت و علوم پایه در تمام شهرستان های کشور، مسئولیت برنامه های آموزشی و ارتقای سلامت کشور ار در تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور به عهده دارد.
بنیانگذار رشته آموزش سلامت در سال 1330 و در شهریور ماه، جناب دکتر معارفی بودند که ایشان در سه دوره به عنوان مدیر کل انتخاب شده و در دهه 70 میلادی به عنوان مشاوره و مدیر کل بخش آموزش بهداشت در دفتر ژنو انجام وظیفه می نمودند و اولین رفرانس آموزشی بهداشت تحت عنوان" Education for Health " با حمایت ایشان و پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران و برای اولین بار به زیور طبع آراسته گردید و توسط دفتر آموزش بهداشت، چاپ و منتشر گردید.
اولین سابقه ادغام آموزش بهداشت در سایر واحدها، مربوط به دهه 40 شمسی است که اداره آموزش بهداشت، از ادارات وابسته به اداره کل خدمات بهداشتی ویژه و اداره بهداشت مادر و کودک گردید، اما سپس مجددا به صورت دفتری ستادی، به صورت مجزا و مستقل شروع به کار نمود.
در حال حاضر دفتر آموزش و ارتقای سلامت به صورت مجزا و ستادی، متولی موضوعات آموزشی سلامت عمومی و ارتقای سلامت بوده و با رویکرد عدم تمرکز، در صدد ارتقای سطح سلامت جامعه می باشد.
اسامی مدیران آموزشی بهداشت از سال 1330 تاکنون به شرح زیر است:
1- سال 1330 دکتر معارفی ( ایشان سه دوره به عنوان مدیر کل آموزش بهداشت انجام وظیفه نموده اند)
2- اواخر دهه 30، آقای حجتی ( دارای مدرک لیسانس) و با سابقه فعالیت های مرتبط با مالاریا و بهداشت محیط
3- دهه 40، خانم هورآسافا شکوه متخصص تغذیه از کشور انگلستان
4- دهه 50، مهندس توفیق غفوری ( ایشان سه دوره به عنوان مدیر کل خدمت نموده اند) دارای PhD آموزش سلامت و اولین مدیر کل پس از انقلات اسلامی
5- مهندس سیمایی: دو دوره مدیر کل بوده اند و دوره های مختلف آموزشی را در کشور انگلستان و آمریکا گذرانیده اند.
6- مهندس منتخب
7- دکتر شایانی دندانپزشک
8- دکتر لاجوردی که دو دوره مدیر کل آموزش بهداشت بوده اند.
9- سال 1358، دکتر محمد اخوین
10- سال 1359 آقای محمد مهدی هدایی که دومین مدیر کل پس از انقلاب اسلامی بوده اند و سابقه پست ایشان در آموزش بهداشت از سال 1338 شروع شده بود.
11- سال 1364 دکتر ابوالفتح لامعی
12- سال 1365 دکتر پرویز وزیریان
13- سال 1366 دکتر بهزاد نبئی
14 سال 1370 مهندس لاجوردی
15- سال 1371 خانم هما معارف
16- سال 1372 دکتر داود شجاعی زاده
17- سال 1378 دکتر محمد پور اسلامی
18- سال 1381 دکتر شهرام رفیعی فر
19- سال 1384 دکتر محمد امیر امیرخانی
20- سال 1387 دکتر فاطمه رخشانی
دکتر فاطمه رخشانی, مدیرکل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت, Fatemeh Rakhshani,
فاطمه رخشانی

21- سال 1392 دکتر شهرام رفیعی فر
دکتر شهرام رفیعی فر